Leczenie hemoroidów. Żylaki odbytu.

Leczenie hemoroidów

Żylaki odbytu leczymy metodami małoinwazyjnymi: metodą Barrona, laserem oraz falami radiowymi metodą RFITTH/CELON.

Hemoroidy

Guzki krwawnicze (hemoroidy) to naturalnie występujące u każdego człowieka w kanale odbytu anatomiczne struktury naczyniowe. Ich zadaniem jest uszczelnienie jelita grubego przed wypływem gazów lub wydostawaniem się mas kałowych. Hemoroidy bywają często przyczyną objawów chorobowych. Choroba hemoroidalna to choroba spowodowana uwypukleniami błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu. Uwypuklenia te wypełnione są chorobowo zmienionymi splotami naczyń krwionośnych, głównie żylnych. Około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych. Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog.

Hemoroidy: objawy choroby, przyczyny jej powstawania, leczenie

Objawy choroby hemoroidalnej

Objawy choroby hemoroidalnej: krwawienie z odbytu, ból, pieczenie, często świąd w okolicy odbytu oraz uczucie dyskomfortu.

Przyczyny powstawania zmian w obrębie hemoroidów

Przyczyny powstawania zmian w obrębie hemoroidów nie są jednoznacznie ustalone. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że czynnikami wywołującymi chorobę są:

 • zaburzenie czynności jelit (zaparcia, biegunki),
 • ciąża i poród,
 • dieta zawierająca dużą ilość ostrych przypraw, alkohol,
 • siedzący tryb życia.

Hemoroidy - etapy choroby

Lekarze wyróżniają kilka etapów choroby, w zależności od stopnia zawansowania zmian w kanale odbytu:

 • początkowe stadia charakteryzują się niewielkimi zmianami, stwierdzanymi wyłącznie w trakcie badania lekarskiego, jednak już wtedy mogą one być przyczyną dolegliwości;
 • stadia zawansowane odznaczają się hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień, z często pojawiającymi się bardzo bolesnymi stanami zapalnymi.

W trakcie wizyty u lekarza istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii.

Badanie rektoskopowe

Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii. Badanie jest bardzo miarodajne, szybkie i możliwe do wykonania na miejscu, pod warunkiem prawidłowego przygotowania się do tego badania. Przygotowanie polega na dwukrotnym wykonaniu lewatywy i dokładnym wypróżnieniu.

Metody leczenia hemoroidów

Leczenie hemoroidów jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, ulgę przynoszą często leki stosowane według wskazań lekarza, miejscowo w postaci maści i czopków, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne. W przypadku średnio nasilonych zmian (hemoroidy I i II stopnia) w większości przypadków można zastosować bezoperacyjną metodę Barrona. W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy dolegliwości są znaczne, konieczne jest leczenie zabiegowe. Do niedawna jedyną metodą leczenia zaawansowanych hemoroidów był tradycyjny zabieg operacyjny. Aktualnie hemoroidy zaawansowane (III i IV stopień) można leczyć małoinwazyjną metodą RFITTH (RadioFrequency Induced Thermotherapy of Hemorrhoids).

Bezoperacyjne leczenie hemoroidów metodą Barrona

Metoda Barrona polega na umieszczaniu specjalnych gumek u podstawy hemoroidów, powodując ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, a więc bez konieczności hospitalizacji. Chorzy, zaraz po zabiegu mogą wrócić do swoich normalnych zajęć. Nie wymagają one również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenia do operacji nie jest możliwe.

Leczenie przeprowadzane jest etapowo w zależności od zaawansowania choroby. Zabiegi można powtarzać co 2-3 tygodnie, aż do zaopatrzenia wszystkich żylaków.

Lekarz proktolog

dr n. med. Justyna Cielecka, specjalista chirurg onkolog, proktolog

dr n. med. Jarosław Cywiński, specjalista chirurg, proktolog

dr n. med. Jarosław Buczyński, specjalista chirurg, proktolog

Proktologia cennik

 • konsultacja proktologiczna - 160,00 zł
 • konsultacja do zabiegu metodą RFITTH - 160,00 zł
 • rektoskopia - 180,00 zł
 • założenie jednej gumki (metoda Barrona) - 180,00 zł
 • zabieg metodą RFITTH Celon - 2 700,00 zł

Umów wizytę

 • Łódź, ul. Jana MAtejki 7
 • tel. +48 42 678 31 00
 • tel. kom. +48 531 799 995

W trakcie wizyty u lekarza istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania rektoskopii.