Usuwanie zmian skórnych: brodawki, kurzajki, znamiona odciski laserem CO2

Zmiany skórne usuwamy chirurgicznie, laserem, elektrokoagulacją.
Wybór metody zależy od rodzaju zmian. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego usuniętej zmiany skórnej.

Zmiany skórne

Drobne zabiegi chirurgiczne

W Centrum Zabiegowym Fragmat/Venomed zmiany skórne usuwamy: metodą chirurgiczną poprzez wycięcie, elektrokoagulacją, laserem lub falami radiowymi. Wybór metody zależy od rodzaju zmian. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie badania histopatologicznego usuniętego znamienia. Usuwamy: tłuszczaki, włókniaki, odciski / modzele, brodawki / kurzajki, zmiany barwnikowe, wrastające paznokcie.

laser CO2

Usuwanie zmian skórnych laserem CO2

Laserem CO2 usuwamy:

Cena zabiegu: od 150 zł

Opis metody

Działanie lasera CO2 polega na niezwykle precyzyjnym przekazaniu ciepła do tkanki powodując jej odparowanie oraz dokładne zamknięcie naczyń. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Zalety zabiegu

 • mała inwazyjność zabiegu,
 • brak krwawienia po zabiegu,
 • szybkie gojenie się ran,
 • dobry efekt kosmetyczny - brak uszkodzenia otaczających tkanek,
 • brak możliwości zakażenia żółtaczką i wirusem HIV - zabieg wykonywany jest metodą bezkontaktową.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu miejsce po usuniętej zmianie pokryte jest szaro-beżowym strupkiem. Skóra otaczająca miejsce wycięcia może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Po ustąpieniu znieczulenia może pojawić się nieznaczne pieczenie, a nawet ból. Długość gojenia się rany zależy od rozległości i ilości zmian. W celu szybkiego powrotu do zdrowia po zabiegu i uniknięcia powikłań po zabiegu wykonanego laserem CO2 bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarskich. Nie przestrzeganie zaleceń może prowadzić do powikłań pozabiegowych.

Zalecenia po zabiegu

 • dbałość o czystość i higienę leczonego miejsca,
 • unikanie podrażnień mechanicznych okolic pozabiegowych,
 • w miejscach po usuniętych zmianach nie wolno stosować żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez lekarza wykonującego zabieg,
 • unikanie długotrwałego moczenia zmian pozabiegowych,
 • należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (najlepiej 50+) oraz bezwzględnie unikać opalania (słońce, solarium) zagojonych miejsc przez okres do czterech tygodni.

Każdy pacjent i każda jednostka chorobowa wymaga odrębnego traktowania, dlatego szczegółowe zalecenia pozabiegowe otrzymają Państwo od lekarza wykonującego zabieg.

Stosowany laser

W Centrum Zabiegowym "Fragmat" używamy lasera CO2 z Ultrapulsem. Wyjątkowość tego urządzenia polega na niezwykle krótkim czasie impulsu laserowego w ultrakrótkich odstępach. Dzięki temu, w niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie zabiegu bez znieczulenia. Dodatkowo w trakcie zabiegu wykorzystujemy ewakuator oparów z wielostopniowym systemem filtracji, który zapewnia bezpieczeństwo pracy zarówno dla pacjenta jak i dla lekarza. Ewakuator oparów eliminuje również nieprzyjemny zapach powstający w trakcie odparowywania zmian na powierzchni skóry.

Lekarz wykonujący zabieg

Zabiegi usuwania zmian skórnych laserem CO2 wykonuje:
- specjalista chirurg, Mariusz Wojtczak.

Elektrokoagulacja

Usuwanie zmian skórnych metodą elektrokoagulacji

Metodą elektrokoagulacji usuwamy niewielkie zmiany skórne: włókniaki, brodawki, brodawczaki i inne łagodne zmiany skórne.
Cena zabiegu: od 150 zł

Opis metody

Elektrokoagulacja to metoda polegająca na wypaleniu (ścięciu, koagulacji białka) zmiany skórnej za pomocą łuku elektrycznego. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent bezpośrednio po zabiegu wychodzi do domu. W zależności od wielkości powierzchni zmian skórnych, zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

Po zabiegu

W miejscu poddanym elektrokoagulacji może powstać lekki obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie oraz delikatne krwawienie. Rana goi się od jednego do trzech tygodni, czasami pozostawiając niewielkie przebarwienie czy bliznę.

Zalecenia po zabiegu

 • dbałość o czystość i higienę leczonego miejsca,
 • unikanie podrażnień mechanicznych okolic pozabiegowych,
 • w miejscach po usuniętych zmianach nie wolno stosować żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez lekarza wykonującego zabieg,
 • unikanie długotrwałego moczenia zmian pozabiegowych,
 • należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (najlepiej 50+) oraz bezwzględnie unikać opalania (słońce, solarium) zagojonych miejsc przez okres do czterech tygodni.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • ciąża.

Przed zabiegiem

Dwa tygonie przed planowanym zabiegiem nie należy:

 • opalać się (słońce, solarium),
 • wykonywać: mikrodermabrazji, pilingów chemicznych.

Lekarz wykonujący zabieg

Zabiegi usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji wykonuje:
- specjalista chirurg, Mariusz Wojtczak.

Zabieg chirurgiczny

Usuwanie zmian skórnych metodą chirurgiczną

Nie każdą zmianę skórną można usunąć metodą małoinwazyjną (elektrokoagulacja, laser), w niektórych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie zmiany.
Cena zabiegu: od 250 zł

Opis metody

Wycięcie zmian skórnych przeprowadzamy w trybie ambulatoryjnym w chirurgicznym gabinecie zabiegowym. Podczas zabiegu chirurgicznego lekarz przy pomocy skalpela wycina zmianę razem z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Na koniec zakłada się szwy i opatrunek. Zabieg chirurgicznego usuwania zmian skórnych przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowych. Zabieg trwa ok. 30 min, pacjent bezpośrednio po zabiegu wychodzi do domu. W niektórych przypadkach wycięty fragment tkanki wysyłany jest do badanie histopatologicznego, które ocenia naturę zmiany. Minimalny czas oczekiwania na wynik badania to 14 dni.

Niemożliwe jest wycięcie zmiany skórnej bez powstania blizny. Wygląd blizny zależy od osobniczych skłonności do gojenia, wielkości wycinanej zmiany oraz jej lokalizacji.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu wskazane jest szczególnie delikatne obchodzenie się z obszarem poddanym usunięciu zmiany. W pierwszym okresie rana pozabiegowa nie powinna również być w żaden sposób nawilżana ani moczona. Opatrunek powinien być zmieniany codziennie lub co drugi dzień, a po 7-10 dniach szwy skórne mogą być bezpiecznie usunięte. W pierwszych miesiącach po zabiegu zaleca się ochronę przeciwsłoneczną.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do chirurgicznego usunięcia zmiany skórnej może być:

 • skłonność do bliznowców,
 • niska krzepliwość krwi.

Lekarz wykonujący zabieg

Zabiegi usuwania zmian skórnych metodą chirurgiczną wykonuje:
- specjalista chirurg, Mariusz Wojtczak.

Cennik zabiegów usuwania zmian skórnych
Konsultacja chirurgiczna 100 zł
Usuwanie brodawek/kurzajek laserem od 150 zł
Usuwanie przebarwień skórnych laserem od 150 zł
Usuwanie blizn laserem od 300 zł
Usuwanie zmian skórnych laserem od 150 zł
Usuwanie włókniaków skórnych laserem od 150 zł
Chirurgiczne usunięcie kaszaka, tłuszczaka od 350 zł
Usunięcie płytki paznokciowej 300 zł
Laserowe usuwanie blizn od 300 zł
Usuwanie zmian skórnych chirurgiczne od 250 zł
Badanie histopatologiczne 60 zł

Brodawki skórne / kurzajki

Do najczęściej występujących zmian skórnych należą brodawki skórne. Brodawki skórne mogą być wirusowe i łojotokowe. Brodawki skórne mogą mieć charakter brodawek zwykłych, płaskich, przejściowych i płciowych (kłykciny). Różnią się lokalizacją, wyglądem oraz rodzajem wirusa, który je wywołuje. Brodawki łojotokowe to łagodne nowotwory skóry, bez skłonności do przemiany rakowej. Często występują jako zmiany mnogie i pojawiają się wraz z wiekiem. Brodawki powiększające się i uwypuklone są narażone na uszkodzenia mechaniczne i mogą powodować stany zapalne i powstawanie drobnych ran. Brodawki usuwamy metodą laserową, elektrokoagulacji lub chirurgicznie.

Kurzajki

Kurzajka to bardzo często występująca choroba skóry, której przyczyną jest wirus brodawczaka ludzkiego. Kurzajki pojawiają się zazwyczaj w stanach osłabionej odporności organizmu. W większości przypadków kurzajki są problemem czysto estetycznym: szpecą twarz, dłonie lub stopy. Czasem jednak zdarza się, że kurzajki zaczynają rosnąć i boleć. Kurzajki usuwamy metodą laserową, elektrokoagulacji lub chirurgicznie.

Zmiany barwnikowe

Kolejnym rodzajem zmian są znamiona barwnikowe zbudowane z komórek barwnikowych skóry, które dzielimy na zwykłe i atypowe (dysplastyczne). Zwykłe, występujące przeważnie od urodzenia, nie wykazują tendencji do rozwoju czerniaka, w przeciwieństwie do znamion nabytych i atypowych. Te wymagają ochrony przeciwsłonecznej i stałej obserwacji lekarskiej co 6-12 miesięcy. Zmiany barwnikowe w zależności od rodzaju zmiany usuwamy metodą laserową, elektrokoagulacji lub chirurgicznie.

Włókniaki

Rzadziej występującymi zmianami skórnymi są włókniaki twarde (histiocytoma). Zwykle pojawiają się w miejscach drobnych urazów skóry (skaleczenia, użądlenia) lub po zapaleniu mieszka włosowego. Włókniaki miękkie są nowotworami łagodnymi o charakterze wrodzonym, choć częstotliwość ich pojawiania się wzrasta wraz z wiekiem. Zmiany barwnikowe w zależności od rodzaju zmiany usuwamy metodą laserową, elektrokoagulacji lub chirurgicznie.

Wrastające paznokcie

Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych. Podwijanie się bocznych części paznokcia palucha stopy pod otaczającą go skórę (tak zwany wał paznokciowy). Wzrost płytki powoduje ból i stan zapalny wału paznokciowego. Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Przyczyny:

 • - noszenie zbyt ciasnych, uciskających palce butów,
 • - nieprawidłowe obcinanie paznokci - nadmiernie krótkie przycinanie, obcinanie „na okrągło”, a zwłaszcza głębokie, okrągłe „podcinanie” bocznych rogów paznokcia;
 • - szczególna predyspozycja do tej choroby.

© "Fragmat" / "Venomed".
Ochrona praw autorskich. Warunki korzystania z serwisu. Polityka prywatności.