Hemoroidy tzw. żylaki odbytu

Zabiegi chirurgii jednego dnia: leczenie hemoroidów

Objawy hemoroidów, przyczyny powstawania, leczenie.

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy

Hemoroidy - żylaki odbytu, nazywane także guzkami krwawniczymi, to choroba spowodowana uwypukleniami błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu. Uwypuklenia te wypełnione są chorobowo zmienionymi splotami naczyń krwionośnych, głównie żylnych. Około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych. Leczeniem hemoroidów (żylaków odbytu) zajmuje się proktolog.

Hemoroidy: objawy, przyczyny powstawania, leczenie

Objawy hemoroidów/żylaków odbytu

Objawy hemoroidów: krwawienie z odbytu, ból, pieczenie, często świąd w okolicy odbytu oraz uczucie dyskomfortu.

Przyczyny powstawania hemoroidów

Przyczyny powstawania hemoroidów nie są jednoznacznie ustalone. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że czynnikami wywołującymi chorobę są:

 • zaburzenie czynności jelit (zaparcia, biegunki),
 • ciąża i poród,
 • dieta zawierająca dużą ilość ostrych przypraw, alkohol,
 • siedzący tryb życia.
 • Hemoroidy - etapy choroby

  Lekarze wyróżniają kilka etapów choroby, w zależności od stopnia zawansowania zmian w kanale odbytu:

  • początkowe stadia charakteryzują się niewielkimi zmianami, stwierdzanymi wyłącznie w trakcie badania lekarskiego, jednak już wtedy mogą one być przyczyną dolegliwości;
  • stadia zawansowane odznaczają się hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień, z często pojawiającymi się bardzo bolesnymi stanami zapalnymi.

  W trakcie wizyty u lekarza istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii.

  Badanie rektoskopowe

  Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii. Badanie jest bardzo miarodajne, szybkie i możliwe do wykonania na miejscu, pod warunkiem prawidłowego przygotowania się do tego badania. Przygotowanie polega na dwukrotnym wykonaniu lewatywy i dokładnym wypróżnieniu.

  Metody leczenia hemoroidów

  Leczenie hemoroidów jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, ulgę przynoszą często leki stosowane według wskazań lekarza, miejscowo w postaci maści i czopków, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne. W przypadku zmian bardziej zawansowanych, gdy dolegliwości są znaczne, konieczne jest leczenie zabiegowe. Kiedyś był to tradycyjny zabieg operacyjny. Dziś w coraz większej liczbie przypadków możliwe jest uniknięcie przykrej atmosfery szpitalnej, dotkliwego bólu pooperacyjnego i długiego okresu powrotu do zdrowia. Możliwości takie stwarzają nowoczesne techniki zabiegowego leczenie tej choroby metodą Barrona.

  Bezoperacyjne leczenia hemoroidów metodą Barrona

  Metoda Barrona polega na umieszczaniu specjalnych gumek u podstawy hemoroidów, powodując ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, a więc bez konieczności hospitalizacji. Chorzy, zaraz po zabiegu mogą wrócić do swoich normalnych zajęć. Nie wymagają one również obciążającego znieczulenia, jakie jest konieczne do przeprowadzenia tradycyjnych operacji, a zatem dają również szansę ludziom, u których znieczulenia do operacji nie jest możliwe.

  Leczenie przeprowadzane jest etapowo w zależności od zaawansowania choroby. Zabiegi można powtarzać co 2-3 tygodnie, aż do zaopatrzenia wszystkich żylaków.

  Lekarz proktolog

  dr n. med. Justyna Cielecka, specjalista chirurg

  Proktologia cennik

 • konsultacja - 100,00 zł
 • rektoskopia - 150,00 zł
 • założenie jednej gumki (metoda Barrona) - 150,00 zł
 • W trakcie wizyty u lekarza istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania rektoskopii.